RCP System Rejestracji Czasu Pracy
16 maja 2024ROZWIĄZANIA PROPONTIS - APLIKACJA
Monitorowanie i zwalczanie przemocy w szkole
Nowoczesna aplikacja wspierająca szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej.
Czym jest RESQL?
RESQL to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej, stworzony przy pełnym zaangażowaniu społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców.
System powstał na podstawie przeprowadzonych przez nasz zespół badań, warsztatów z nauczycielami i uczniami oraz pilotażu działania systemu. Dzięki aktywnemu uczestnictwu wszystkich zainteresowanych stron, RESQL stanowi skuteczne narzędzie w walce z przemocą rówieśniczą, wspierając jednocześnie rozwój pozytywnych relacji w środowisku szkolnym.
Liczne badania prowadzone w polskich szkołach wskazują na trzy istotne problemy:
występowanie przemocy szkolnej w różnych przejawach, zarówno fizycznych, webalnych jak i psychicznych
brak bezpiecznego i anonimowego systemu zgłaszania incydentów przemocowych personelowi szkolnemu
brak ogólnoszkolnego systemu prewencyjno-interwencyjnego, w tym procedur działań dla nauczycieli i wychowawców
RESQL wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i oferuje szkołom:
Innowacyjna aplikacja mobilna, będąca częścią systemu, umożliwia uczniom anonimowe zgłaszanie incydentów, a nauczycielom interwentom efektywną obsługę tych zgłoszeń.
Dodatkowo, RESQL zawiera zestawy interwencji, które ułatwiają pracownikom podejmowanie odpowiednich decyzji i planowanie działań. Szkoła otrzymuje materiały dotyczące reakcji w sytuacjach kryzysowych oraz szczegółowe scenariusze działań związanych z różnymi przypadkami przemocy rówieśniczej.
RESQL oferuje przetestowane scenariusze lekcji wychowawczych, które dotyczą problematyki przemocy, relacji w klasie oraz klimatu zarówno klasy, jak i całej szkoły. System dostarcza uczniom i pracownikom szkoły niezbędnej wiedzy na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, prezentując ją w przystępnej formie.
Jak powstał RESQL?
Opracowanie rozwiązań zawartych w aplikacji poprzedzone zostało wywiadami z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Następnie podczas warsztatów z nauczycielami, dyrektorami i uczniami testowano wstępne rozwiązania, wprowadzano poprawki, a pomysły dostosowywano do oczekiwań użytkowników. Te działania doprowadziły do stworzenia aplikacji mobilnej dla uczniów oraz odrębnego stacjonarnego panelu dla nauczycieli, odpowiedzialnych za przyjmowanie i analizę zgłoszeń uczniów. Przygotowaliśmy również rozwiązania dla dyrektorów szkół, umożliwiające monitorowanie problemu przemocy, raportowanie w formie zestawień oraz analizowanie zdiagnozowanych problemów we współpracy z radą pedagogiczną.
Jak działa aplikacja
Uczeń
- Zgłasza sytuację, która go niepokoi (może ona dotyczyć go bezpośrednio lub może być jej świadkiem).
- Uczeń wybiera typ przemocy lub opisuje inne niepokojące zdarzenie: - fizyczna - relacyjna - materialna - seksualna - cyberprzemoc
- Zgłoszenie może być anonimowe. To uczeń decyduje czy i w jakim zakresie ujawni dane o sobie (np. imię, klasa do której chodzi).
Nauczyciel
- odbiera zgłoszenie i we współpracy z innymi pracownikami szkoły podejmuje odpowiednie działania
- Porządkuje zgłoszenia nadając im kategorie i priorytet
- Wdraża lekcje wychowawcze
- Podejmuje interwencję
- Na podstawie kontaktu z uczniem nauczyciel stara się ustalić czego dotyczy problem i jakiego rodzaju pomoc jest mu potrzebna
Dyrektor
- Monitoruje problem przemocy w szkole za pomocą stacjonarnego panelu systemu RESQL.
- Analizuje zdiagnozowane problemy wraz z radą pedagogiczną
- Otrzymuje raporty w formie zestawień
Schemat wdrożenia
1
Spotkanie z dyrektorem
Przedstawienie oferty.
2
Spotkanie z grupą inicjującą wdrożenie RESQL w szkole
Warsztat z przedstawicielami rady pedagogicznej, rady rodziców, samorządu uczniowskiego, pedagogiem i psychologiem szkolnym.
3
Warsztat dla rady peda- gogicznej poświęcony wdrożeniu RESQL
Szkolenie dotyczące działania aplikacji mobilnej dla ucznia i panelu stacjonarnego dla nauczyciela interwenta oraz dyrektora, przedstawienie scenariuszy lekcji i materiałów wspierających.
WDROŻENIE
4
Rozpropagowanie aplikacji w szkole
Ogłoszenia dla uczniów, lekcje wychowawcze (w oparciu o dostarczone scenariusze na temat działania aplikacji RESQL, typów przemocy i sposobów zgłaszania) prowadzone przez wychowawców przy wsparciu nauczycieli interwentów.
5
Uruchomienie aplikacji w szkole
Dostarczanie uczniom kodów dostępu do aplikacji, testowanie próbnych zgłoszeń, testowanie panelu interwenta.
6
Wdrożenie w klasach uczestniczących w programie RESQL
Przeprowadzenie w klasach zestawu lekcji wychowawczych o tematyce antyprzemocowej, zgodnie z propozycją RESQL (lekcje w oparciu o dostarczone scenariusze).
7
Monitorowanie działania programu
Kontakt mailowy i telefoniczny z koordynatorami RESQL, rozwiązywanie problemów technicznych